انهدام اطلاعات (Data Destruction)

انهدام اطلاعات (Data Destruction)

انهدام اطلاعات (Data Destruction)
امروزه با گسترش و توسعه تکنولوژی در سراسر دنیا بحث امنیت اطلاعات جزو کلیدیترین دغدغههای تمام مدیران و صاحبان کسب و کار شده است. رقابتهای تنگاتنگ شرکتهای بزرگ صنعتی به این معقوله اهمیت دو چندانی داده است.

امنیت اطلاعات و اهمیت آن
کمپانیهای بزرگ صنعتی و غیر صنعتی برای بقا در این رقابت جهانی نیازمند این هستند تا تدابیر لازم جهت حفظ اطلاعات خود لحاظ نمایند. انتخاب افراد قابل اطمینان جهت ورود به محدوده اطلاعاتی، قرار دادن فایروالهای قدرتمند در سیستمها و همچنین استفاده از مجربترین متخصصین جهت حفظ امنیت اطلاعات و شبکههای داخلی از مهمترین پارامترهای این حوزه میباشد. شرکتهای رقیب مطمئناً برای دستیابی به هر نوع اطلاعا تی دست از تلاش برنخواهند داشت.
سازمانها و ارگانهای دولتی و غیردولتی نیز از این موضوع مستثنی نیستند. بلکه در این سازمانها حفظ امنیت اطلاعات به مراتب بیشتر از شرکتهای صنعتی و تجاری حائز اهمیت میباشد. تمامی سازمانها نیازمند برقراری دیوارهای امنیتی بسیار قوی برای مقابله با تهاجمات سایبری و غیر سایبری میباشند.
بروزرسانی وسایل الکترونیکی
مهمترین بخش از حفظ امنیت اطلاعات زمانی رخ میدهد که سازمان و یا شرکتی تصمیم به تعویض یا بروزرسانی سیستمهای کامپیوتر مورد استفاده در مجموعه میگیرد. وسایل الکترونیکی اعم از سرور (data server) ، تبلت، گوشی موبایل و همچنین تمامی لوازم الکترونیکی که دارای حافظه میباشند شامل این تصمیم میشوند.
امروزه در کشورهای توسعه یافته این معقوله کاملا رفع شده است و تمامی شرکتها و ارگانها با اطمینان کامل این نوع وسایل الکترونیکی را به متخصصین واگذار مینمایند که آنان میبایستی با استفاده از شیوههای نوین و استاندارد جهانی این وسایل الکترونیکی را منهدم نمایند.

این کار تحت هیچ شرایطی اجازه بازیابی اطلاعات را به رقیبان و افراد سودجو نمیدهد. معزل عدم وجود آگاهی و متخصص در سایر کشو رها متأسفانه در سایر کشورها این موضوع از اهمیت چندانی برخوردار نیست. بسیاری از سازمانها و شرکتها بدون داشتن آگاهی از روشهای صحیح امحاء و انهدام بعد از پاکسازی اطلاعات خود با فرض اینکه بازیابی اطلاعات دیگر ممکن نیست دستگاههای الکترونیکی خود را دور ریخته و یا اقدام به واگذاری آنها به دلالان میکنند. این کار خطرناکترین اقدام در حوزه امنیت اطلاعات میباشد زیرا با توجه به توسعه نرمافزارهای باز یابی اطلاعات در سراسر دنیا این کار به راحتی صورت میپذیرد. در بعضی موارد شرکتها و سازمانها اقدام برای انهدام وسایل الکترونیکی را به افراد غیرمتخصص در این حو زه میسپارند. این افراد بدون داشتن آگاهی کافی انهدام وسایل الکترونیکی را به صورت دستی انجام داده و با فرض اینکه خرد شدن با استفاده از روشهای سنتی جوابگوی کار است اقدام به این کار مینمایند. با در کنار هم قرار دادن تکههای خرد شده توسط افراد سودجو، بازیابی اطلاعات به راحتی ممکن میشود. از سوی دیگر این عمل برای محیط زیست زیانبار میباشد که انجام این عمل در هر حجمی میتواند صدمات جبران ناپذیری به محیط زیست اطراف ما وارد کند. آلودگی آبهای سطحی و زیرزمینی، منابع طبیعی و همچنین آلودگیهای زیست محیطی میتواند از این بیتدبیری منشأ شود که به مرور زمان مشکلی بسیار خطرناکتر بوجود میآورد.
تنها شیوهی استاندارد
انهدام اطلاعات (data destruction) تنها باید با استفاده از روشهای اصولی و توسط متخصصین در محیطی کاملا حفاظت شده و همچنین با استفاده از تجهیزات و ماشین آلات روز دنیا انجام پذیرد. این امر موجب اطمینان خاطر تمامی شرکتها و سازمانها میشود که پس از انجام عملیات انهدام، بازیافت دستگاههای الکترونیکی نیز در همان محل صورت پذیرد. اگر انتخابی منطقی و آگاهانه داشته باشیم مطمئناً محیط زیستی پاک و عاری از هرگونه آلودگی در انتظار فرزندانمان خواهد بود.

نویسنده و مترجم : مهزیار

امتیازز این مطلب
(1 رای)

ارسال نظر

برای ارسال نظر لطفا فیلدهای ستاره دار را تکیمل بفرمائید

درباره بازیافت

بازیافت الکترونیک یک فرایند نو پا در صنعت بازیافت میباشد وبدلیل ایجاد ارزش افزوده بالای اقصادی ودر نتیجه آن کاهش استخراج معادن مورد توجه بسیاری از قدرتهای اقتصادی جهان قرارگرفته است. این صنعت که در نیم دهه گذشته بر روی آن بسیار سرمایه گذاری شده است توانسته علیرغم ایجاد رونق اقتصادی به ایجاد هزاران فرصت شغلی جدید کمک کند.

فرصتهای شغلی که در این راستا بوجود میایند باعث بکارگیری، پیدایش و بومی سازی تکنولوزیها و فرهنگ نوینی میشوند که برخی از انها در کشور ما بکارگرفته نشده اند واین موضوع نقطه عطف بکارگیری این صنعت است. 

آخرین آخبار