معضل اصلی محیط زیست، پسماند الکترونیکی معضل اصلی محیط زیست، پسماند الکترونیکی

معضل اصلی محیط زیست، پسماند الکترونیکی

امروزه حجم پسماند الکترونیکی با توجه به پیشرفت تکنولوژی و عطش انسان برای استفاده از آن بیشترین رشد را دارد و حجم بالای تولید آن با توجه به داشتن بازه گسترده ای از ترکیبات زائد خطرناک، موضوع پسماند الکترونیکی را به معضلی زیست محیطی تبدیل کرده است. اگرچه به گفته کارشناسان پسماند این نوع از پسماندها سمی تر از پسماندهای خانگی هستند

اما متاسفانه وجود مشکلات متعدد در تفکیک و بازیافت پسماندهای خطرناک در ایران مانع طرح مسائلی مانند پسماند الکترونیکی است 

پسماند الکترونیک

پسماند الکترونی کی به همه دستگاه هایی اطلاق می شود که مصرف کنندگان این وسایل را دور می ر یزند. این وسایل شامل دستگاه های خان گی بزر گی مانند یخچال، فر یزر، ماشین لباسشو یی، ماشین ظرفشو یی، اجاق گاز و... همچنین دستگاه های خان گی کوچک نظیر جاروبر قی، اتو، انواع سشوار و... می شود. تجهیزات مخابرا تی و رایانه ای، انواع ابزارها X- ،MRI دستگاه های پزش کی (مثل دستگاه رادیولوژی،  ، کنسول های کامپیوتری ، و دستگاه های بر قی و الکترونی کی دستگاه فیزیوتراپی و Ray ...) از جمله انواع پسماند الکترونیکی می باشد.

با اینکه تجهیزات الکترونی کی کیفیت زند گی ما را به میزان ز یادی بالا برده اما نوع جدیدی از پسماندها را ایجاد کرده است که سبب رشد چند برابری پسماند خان گی شده و به مراتب خطرات بیشتری برای محیط زیست بوجود می آورد. پسماند الکترونی کی به دلیل وجود فلزات سنگین بسیار خطرآفر ین هستند. دفن یا سوزاندن پسماند الکترونی کی سبب ورود عناصر سنگین به آب های ز یرزمینی و گازهای سمی به محیط ز یست می شود. 
 
به دلیل نبود فرهنگ باز یافت در ایران، وجود پسماند الکترونیکی خطر بزر گی برای محیط ز یست است. پسماندهای ناشی از قطعات رایانه ای و دستگاه های الکترونی کی با توجه به خطرهایی که دارند باید به صورت جداگانه و با روش های علمی و تخصصی، حمل و سپس بازیافت شود تا مانع از آسیب به منابع ملی و محیط زیست شود.
درباره پسماند الکترونیک بیشتر بدانید ! 

مشکل عظیم دستگاه های رایانه ای 

با توجه به اینکه بسیاری از قطعات دستگاه های رایانه ای «الکترومگنتیک» هستند اگر به صورت درست و کارشناسانه بازیافت نشوند با تشعشعاتی که از خود بروز می دهند سلامتی انسان ها را با خطر جدی رو به رو خواهند کرد. در قطعات «الکترومگنتیک» امواج به صورت عمود بر هم منتشر می شوند؛ درست مانند کاری که دستگاه های مایکروویو انجام می دهند و مواد غذایی را از درون می پزند.

چالش‌های بازیافت پسماند الکترونیکی

پسماند الکترونیکی جریانی دولبه برای هر کشور هست. هم ریسک‌ها و مخاطرات بالایی برای محیط‌زیست دارد و هم جزو پسماندهای ویژه به شمار می‌رود. به همین دلیل در دنیا، ساز و کارها و روش‌های خاصی برای مدیریت آنها در نظر گرفته شده است. میزان مخاطرات این پسماندها به حدی است که آنها را به نام «معادن سمی» شهرها می‌شناسند. دلیل این موضوع، وجود فلزات مختلفی است که در آنها وجود دارد. در واقع معادن خطرناکی که اگر ملاحظات جانبی آنها در نظر گرفته نشود می‌تواند مشکلات فراوانی برای کشورها ایجاد کرده و اثرات منفی زیادی بر سلامت و محیط‌زیست انسان‌ها داشته باشد

در مورد چالش های جهانی زباله بیشتر بخوانید

خطرات پسماند الکترونیکی در چند موضوع ریشه دارد؛ نخست آنکه میزان قابل‌توجهی از فلزات و عناصر مختلف در ابزارهای الکترونیکی به کار رفته است. به عنوان مثال در یک موبایل معمولی بیش از ۵۰درصد از عناصر جدول تناوبی وجود دارد. این موضوع به معنای آن است که انواع فلزات سنگین، فلزات خطرناک، شبه‌فلزات و عناصر دیگری را می‌توان در این ابزارها مشاهده کرد که می‌توانند مشکلات زیادی را ایجاد کنند. از طرف دیگر در بازیافت بسیاری از فلزات و پسماندهای الکترونیکی از مواد سیانیدی یا دیگر موادی استفاده می‌شود که آلاینده محیط زیست هستند و نیاز به استفاده اصولی از آنها وجود دارد.
نویسنده : سید حسام

امتیازز این مطلب
(0 votes)

ارسال نظر

برای ارسال نظر لطفا فیلدهای ستاره دار را تکیمل بفرمائید

درباره بازیافت

بازیافت الکترونیک یک فرایند نو پا در صنعت بازیافت میباشد وبدلیل ایجاد ارزش افزوده بالای اقصادی ودر نتیجه آن کاهش استخراج معادن مورد توجه بسیاری از قدرتهای اقتصادی جهان قرارگرفته است. این صنعت که در نیم دهه گذشته بر روی آن بسیار سرمایه گذاری شده است توانسته علیرغم ایجاد رونق اقتصادی به ایجاد هزاران فرصت شغلی جدید کمک کند.

فرصتهای شغلی که در این راستا بوجود میایند باعث بکارگیری، پیدایش و بومی سازی تکنولوزیها و فرهنگ نوینی میشوند که برخی از انها در کشور ما بکارگرفته نشده اند واین موضوع نقطه عطف بکارگیری این صنعت است. 

آخرین آخبار