Super User

Super User

bazyaft

نام رایانه و قطعات الکترونیکی به چشممان تکراری است، محصولاتی که در بطنِ زندگی روزمره مان تزریق شده اند و حضورشان در لحظه لحظه زندگی مان جاری و ساری است. رایانه و تلفن هوشمند را به عنوان دو ابزار الکترونیکی در نظر بگیرید،

شروع یک کار همیشه با سختی ها و دشواری همراه است. راه اندازی یک کسب و کار و شروع کارآفرینی نیز از این قائده مستثنی نیست. کارآفرینی و شروع یک کسب و کار از بسیاری جهات ارزشمند بوده و همیشه مورد ستایش قرار می گیرد. اما همانطور که می دانید برای شروع فعالیت کارآفرینی مشکلاتی متعددی وجود دارد

پسماند الکترونیک نامی آشنا برای محصولات الکترونیکی است که در نهایت زمانی به پسماند تبدیل می‌شوند که "عمر مفید" آنها به پایان برسد.پسماندهای الکترونیک خطرناک هستند زیرا اجزای برخی محصولات الکترونیکی حاوی مواد خطرناک است که بسته به شرایط و تراکم آنها محتوای خطرناک این مواد تهدیدی برای سلامت انسان و محیط زیست خواهد بود.

زباله‌های الکترونیکی اصطلاحا برای توصیف هر محصول الکترونیکی یا محصول حاوی اجزای الکتریکی است که به پایان چرخه عمر مفید خود رسیده است. هنگامی که این محصولات در پایان چرخه عمر مفید مورد استفاده قرار می‌گیرند و به همین ترتیب به زباله‌های الکترونیکی تبدیل می‌شوند، دفع مناسب این نوع زباله‌ها به علت وجود مواد مضر از موارد ضروری است. تولید زباله‌های الکترونیکی به میزان قابل ملاحظه‌ای در حال افزایش می‌باشد، به ویژه در کشورهای در حال توسعه که در حال حاضر منابع لازم برای مقابله با آن را ندارند.بسیاری از کشورهای توسعه یافته ارزان‌تر و راحت‌تر زباله‌های الکترونیکی خود را به این کشورهای در حال توسعه انتقال می‌دهند، که تنها باعث افزایش میزان دفع زباله‌های الکترونیکی می‌شود.

طبق مطالعات صورت گرفته، مشخص شده است که سرانه آلوده کردن جهان توسط ایرانیان ۱.۷۲ درصد نسبت به سرانه جهانی است. به عبارت دیگر، ٧٢ درصد بیشتر از سهم خود جهان را آلوده می‌کنیم.

جمعیت ایران یک درصد جمعیت دنیا است، بنابراین سهم ما از آلاینده کردن محیط زیست باید یک درصد باشد در حالی که سرانه آلودگی ما 1.72 درصد است.

پیش از انقلاب صنعتی اول تمام فعالیت‌های صنعتی جمعیت آن روز توسط نیروی انسانی و دامی انجام می‌شد، با ورود نیروی بخار تحول اساسی در صنعت صورت گرفت،

امروزه بیش از هر زمانی حفاظت از محیط زیست شهری اهمیت یافته است. از آنجا که حیات همه ما به محیط زیستی که در آن زندگی می کنیم وابسته است لذا نگهداری و حفاظت از محیط زیست امری حیاتی برای تمام موجودات به شمار می رود. امروزه عوامل بسیاری هستند که محیط زیست ما را به شدت مورد تهدید و آسیب قرار می دهند. از جمله عوامل تهدید کننده محیط زیست می توان به دفع، رها سازی یا سوزاندن زباله ها در نزدیکی شهرها اشاره کرد.

تجهیزات الکترونیکی کاملاً یکبار مصرف شده‌اند و هر روز سریع‌تر، دقیق‌تر و ارزان‌تر می‌شوند. اگر وسیله‌ای شکسته شود، اغلب به صرفه‌تر است که یک نسخه جدید را خریداری کنید تا آن را تعمیر کنید.

این‌ روند بسیار مطلوب است، اما سوال اساسی اینجاست که چه اتفاقی برای "نسخه قدیمی وسایل الکترونیک" رخ می‌دهد؟ فقط در مورد آیتم‌های بزرگ مانند کامپیوتر و تلفن‌های موبایلفکر نکنید،

براساس جدیدترین گزارش منتشرشده از سوی اتحادیه جهانی مخابرات (ITU) از تولید زباله‌های الکترونیکی در سال ۲۰۱۶ حدود 44/7میلیون تن زباله در دنیا تولید شده که معادل ۴۵۰۰برابر ارتفاع برج ایفل است. در این میان، تنها ۲۰درصد از آنها در سال ۲۰۱۶ بازیافت شده است. هر فرد ساکن روی کره زمین در سال گذشته 6/1کیلوگرم زباله الکترونیکی تولید کرده و پیش‌بینی می‌شود این رقم تا سال۲۰۲۱ به ۸/۶ کیلوگرم به ازای هر نفر برسد و در مجموع حجم زباله تا چهار سال آینده ۲/۵۲میلیون تن شود.

امروزه بازیافت در کشورهای مختلف از اهمیت ویژه ای برخوردار است. این مهم به خصوص در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه یافته بسیار محسوس است.

امروزه حجم پسماند الکترونیکی با توجه به پیشرفت تکنولوژی و عطش انسان برای استفاده از آن بیشترین رشد را دارد و حجم بالای تولید آن با توجه به داشتن بازه گسترده ای از ترکیبات زائد خطرناک، موضوع پسماند الکترونیکی را به معضلی زیست محیطی تبدیل کرده است. اگرچه به گفته کارشناسان پسماند این نوع از پسماندها سمی تر از پسماندهای خانگی هستند

صفحه1 از4

درباره بازیافت

بازیافت الکترونیک یک فرایند نو پا در صنعت بازیافت میباشد وبدلیل ایجاد ارزش افزوده بالای اقصادی ودر نتیجه آن کاهش استخراج معادن مورد توجه بسیاری از قدرتهای اقتصادی جهان قرارگرفته است. این صنعت که در نیم دهه گذشته بر روی آن بسیار سرمایه گذاری شده است توانسته علیرغم ایجاد رونق اقتصادی به ایجاد هزاران فرصت شغلی جدید کمک کند.

فرصتهای شغلی که در این راستا بوجود میایند باعث بکارگیری، پیدایش و بومی سازی تکنولوزیها و فرهنگ نوینی میشوند که برخی از انها در کشور ما بکارگرفته نشده اند واین موضوع نقطه عطف بکارگیری این صنعت است. 

آخرین آخبار