ضایعات الکترونیکی و برقی

ضایعات الکترونیکی و برقی

پسماند الکترونیک نامی آشنا برای محصولات الکترونیکی است که در نهایت زمانی به پسماند تبدیل می‌شوند که "عمر مفید" آنها به پایان برسد.پسماندهای الکترونیک خطرناک هستند زیرا اجزای برخی محصولات الکترونیکی حاوی مواد خطرناک است که بسته به شرایط و تراکم آنها محتوای خطرناک این مواد تهدیدی برای سلامت انسان و محیط زیست خواهد بود.

ادامه مطلب ...
تاثیرات زباله‌های الکترونیکی بر کشورهای در حال توسعه

تاثیرات زباله‌های الکترونیکی بر کشورهای در حال توسعه

زباله‌های الکترونیکی اصطلاحا برای توصیف هر محصول الکترونیکی یا محصول حاوی اجزای الکتریکی است که به پایان چرخه عمر مفید خود رسیده است. هنگامی که این محصولات در پایان چرخه عمر مفید مورد استفاده قرار می‌گیرند و به همین ترتیب به زباله‌های الکترونیکی تبدیل می‌شوند، دفع مناسب این نوع زباله‌ها به علت وجود مواد مضر از موارد ضروری است. تولید زباله‌های الکترونیکی به میزان قابل ملاحظه‌ای در حال افزایش می‌باشد، به ویژه در کشورهای در حال توسعه که در حال حاضر منابع لازم برای مقابله با آن را ندارند.بسیاری از کشورهای توسعه یافته ارزان‌تر و راحت‌تر زباله‌های الکترونیکی خود را به این کشورهای در حال توسعه انتقال می‌دهند، که تنها باعث افزایش میزان دفع زباله‌های الکترونیکی می‌شود.

ادامه مطلب ...
زباله الکترونیک

زباله‌های الکترونیک ، اهمیت بازیافت آن

طبق مطالعات صورت گرفته، مشخص شده است که سرانه آلوده کردن جهان توسط ایرانیان ۱.۷۲ درصد نسبت به سرانه جهانی است. به عبارت دیگر، ٧٢ درصد بیشتر از سهم خود جهان را آلوده می‌کنیم.

جمعیت ایران یک درصد جمعیت دنیا است، بنابراین سهم ما از آلاینده کردن محیط زیست باید یک درصد باشد در حالی که سرانه آلودگی ما 1.72 درصد است.

پیش از انقلاب صنعتی اول تمام فعالیت‌های صنعتی جمعیت آن روز توسط نیروی انسانی و دامی انجام می‌شد، با ورود نیروی بخار تحول اساسی در صنعت صورت گرفت،

ادامه مطلب ...
زنگ خطر محیط زیست

چرا زنگ خطر برای مراقبت از محیط زیست شهری و بازیافت صحیح پسماندها به صدا درآمده؟

امروزه بیش از هر زمانی حفاظت از محیط زیست شهری اهمیت یافته است. از آنجا که حیات همه ما به محیط زیستی که در آن زندگی می کنیم وابسته است لذا نگهداری و حفاظت از محیط زیست امری حیاتی برای تمام موجودات به شمار می رود. امروزه عوامل بسیاری هستند که محیط زیست ما را به شدت مورد تهدید و آسیب قرار می دهند. از جمله عوامل تهدید کننده محیط زیست می توان به دفع، رها سازی یا سوزاندن زباله ها در نزدیکی شهرها اشاره کرد.

ادامه مطلب ...
بازیافت کامپیوتر

چرا باید کامپیوترها بازیافت شوند؟

تجهیزات الکترونیکی کاملاً یکبار مصرف شده‌اند و هر روز سریع‌تر، دقیق‌تر و ارزان‌تر می‌شوند. اگر وسیله‌ای شکسته شود، اغلب به صرفه‌تر است که یک نسخه جدید را خریداری کنید تا آن را تعمیر کنید.

این‌ روند بسیار مطلوب است، اما سوال اساسی اینجاست که چه اتفاقی برای "نسخه قدیمی وسایل الکترونیک" رخ می‌دهد؟ فقط در مورد آیتم‌های بزرگ مانند کامپیوتر و تلفن‌های موبایلفکر نکنید،

ادامه مطلب ...
وضعیت نابسامان پسماند الکترونیکی

وضعیت نابسامان پسماند الکترونیکی

براساس جدیدترین گزارش منتشرشده از سوی اتحادیه جهانی مخابرات (ITU) از تولید زباله‌های الکترونیکی در سال ۲۰۱۶ حدود 44/7میلیون تن زباله در دنیا تولید شده که معادل ۴۵۰۰برابر ارتفاع برج ایفل است. در این میان، تنها ۲۰درصد از آنها در سال ۲۰۱۶ بازیافت شده است. هر فرد ساکن روی کره زمین در سال گذشته 6/1کیلوگرم زباله الکترونیکی تولید کرده و پیش‌بینی می‌شود این رقم تا سال۲۰۲۱ به ۸/۶ کیلوگرم به ازای هر نفر برسد و در مجموع حجم زباله تا چهار سال آینده ۲/۵۲میلیون تن شود.

ادامه مطلب ...
مسئولیت مهم و خطیر شرکتهای فعال در صنعت بازیافت و چالش های محیط زیستی پیش روی کشورها

مسئولیت مهم و خطیر شرکتهای فعال در صنعت بازیافت و چالش های محیط زیستی پیش روی کشورها... آیا نیاز به فرهنگسازی و کمک دولت ها و شهرداری ها است؟

امروزه بازیافت در کشورهای مختلف از اهمیت ویژه ای برخوردار است. این مهم به خصوص در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه یافته بسیار محسوس است.

ادامه مطلب ...
معضل اصلی محیط زیست، پسماند الکترونیکی

معضل اصلی محیط زیست، پسماند الکترونیکی

امروزه حجم پسماند الکترونیکی با توجه به پیشرفت تکنولوژی و عطش انسان برای استفاده از آن بیشترین رشد را دارد و حجم بالای تولید آن با توجه به داشتن بازه گسترده ای از ترکیبات زائد خطرناک، موضوع پسماند الکترونیکی را به معضلی زیست محیطی تبدیل کرده است. اگرچه به گفته کارشناسان پسماند این نوع از پسماندها سمی تر از پسماندهای خانگی هستند

ادامه مطلب ...
پسماند الکترونیک

پسماند الکترونیک چیست؟

زباله های الکترونیکی یک اصطلاح برای محصولات الکترونیکی است

ادامه مطلب ...
انهدام اطلاعات (Data Destruction)

انهدام اطلاعات (Data Destruction)

انهدام اطلاعات (Data Destruction)
امروزه با گسترش و توسعه تکنولوژی در سراسر دنیا بحث امنیت اطلاعات جزو کلیدیترین دغدغههای تمام مدیران و صاحبان کسب و کار شده است. رقابتهای تنگاتنگ شرکتهای بزرگ صنعتی به این معقوله اهمیت دو چندانی داده است.

ادامه مطلب ...

More...

صفحه1 از2

درباره بازیافت

بازیافت الکترونیک یک فرایند نو پا در صنعت بازیافت میباشد وبدلیل ایجاد ارزش افزوده بالای اقصادی ودر نتیجه آن کاهش استخراج معادن مورد توجه بسیاری از قدرتهای اقتصادی جهان قرارگرفته است. این صنعت که در نیم دهه گذشته بر روی آن بسیار سرمایه گذاری شده است توانسته علیرغم ایجاد رونق اقتصادی به ایجاد هزاران فرصت شغلی جدید کمک کند.

فرصتهای شغلی که در این راستا بوجود میایند باعث بکارگیری، پیدایش و بومی سازی تکنولوزیها و فرهنگ نوینی میشوند که برخی از انها در کشور ما بکارگرفته نشده اند واین موضوع نقطه عطف بکارگیری این صنعت است. 

آخرین آخبار